O centrum
Centrum Organizacji Pozarządowych (w skrócie COP) to przestrzeń kompleksowego wsparcia infrastrukturalnego i merytorycznego dla rozwoju działalności społecznej i obywatelskiej w Kielcach i regionie. COP wspiera kieleckie organizacje pozarządowe w ramach działań projektu „Kielecko-Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” realizowanego przez konsorcjum: Stowarzyszenie Integracja i Rozwój jako Lider Partnerstwa wraz z Partnerami – Fundacją PEStka oraz Lokalną Grupą Działania „Krzemienny Krąg” .
Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.
Centrum działa od 2019 roku i jest prowadzone przez Fundację PEStka, na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia na czas nieoznaczony, podpisanej między Fundacją PEStka a Gminą Kielce. COP wspiera podmioty ekonomii społecznej, pomaga im w ich codziennych działaniach, sieciuje je i jest miejscem spotkań dla nich. Użytkownikami COP są w szczególności podmioty mające swoją siedzibę na terenie miasta Kielce lub działające na rzecz mieszkańców Kielc, osoby fizyczne - członkowie grup inicjatywnych zmierzających do utworzenia podmiotu ekonomii społecznej, członkowie ciał dialogu obywatelskiego, grupy samopomocowe/grupy wsparcia.
Przez 7 dni w tygodniu organizacje mogą nieodpłatnie korzystać z różnych form pomocy.
Centrum udostępnia sale szkoleniowe i konferencyjną (średnio w ciągu tygodnia z sal w COP korzysta 12 organizacji, grup inicjatywnych oraz samopomocowych), pomaga w rejestracji siedziby i/lub adresu do korespondencji (obecnie z tej formy korzysta ponad 40 NGO), udostępnia przestrzeń coworkingową (biurko, drukarka, telefon), z której korzystają przedstawiciele organizacji społecznych w Kielcach.
W Centrum systematycznie odbywają się spotkania organizacji z władzami miasta, komisjami Rady Miasta oraz podejmowane są inicjatywy konsultacyjne ważnych dla trzeciego sektora spraw.
